12 AYLIK KUŞ BAKIMI

Ocak
Bu ay başka bir üretim sezonunun başlangıcıdır. Bütün üreticiler damızlıklarının en iyi durumda olmalarına özen göstermelidirler, yılın bu ayında bu çok önemlidir. Eğer kuşunuz çok yoğun şov sezonu geçirmişse tamamen dezenfekte edilmiş salma veya kafeslere konmalıdır. Erkek ile dişi ayrı kafeslerde olmalıdır.
Kuşlara haftada en az bir defa daha iyisi iki kez olmak üzere mama yedirilmelidir. Çeşitli yeşil yiyecekler belirli bir ölçü içerisinde her gün verilmelidir. Örnek olarak ben ıspanak, lahana yaprağı, pazı kullanıyorum, ancak bunları soğuk su ile tamamen yıkamaya dikkat etmeliyiz. Kanaryaya temel besin tohumları ile beraber 4 de bir oranında şalgam tohumu ve birazda nijer katarak verilmelidir. Dişinin kafesini; haftada 2 kez olmak üzere mangal kömürü koymak onları monotonluktan kurtarıp hareketli olmasını sağlayacaktır.
Kanaryalarınıza cömertçe antibiyotik vermenizi tavsiye ediyorum. Gerekli olan besini uygun olan doğal yiyeceklerden almalıdırlar.

Şubat
Bazı üreticiler suni ısıtıcılar kullanarak beklenmeyen tehlikelere karşı düşük olan ısıyı değiştirip kuşlarını eşe atarlar. Sağlıklı olarak bakacak olursak tecrübeli kanaryacıların bu tip prob­lemleri nasıl hallettiklerini görmeden böyle bir uygulamayı tavsiye etmiyorum. Birkaç cümlede beslenme hakkında dişileri ocak ayındaki gibi ve artı olarak mama günlerinin arasında olmak üzere haftada bir kondisyon tohumlarıyla besleyin, erkeklere de haftada iki kez olmak üzere kondisyon tohumlan verilebilir. Dişilere mangal kömürü verilmeye devam edilmelidir ve yine bütün kuşlarınızın ihtiyaçları olduğu yeşil yiyecekleri ve banyolarını temin etmeye devam edin. Banyoları sabahları yapmalıdırlar. Akşam banyo yapan kuşların tamamen kurumaları için zaman kalmayabilir.

Mart
Ayın ilk günlerinde yetiştirici kuşlarla ilgilenerek çiftleşme konumuna gelip gelmedikle­rine bakar. Dişilerden önce erkekleri ful eşleştirme konumuna getirmeyi hedef almalısınız.
Dişilere verildiği kadar nijeri bir miktar arttırıp siyah haşhaş ile karıştırarak şubat ayında­ki gibi yemleme ve kondisyon programına devam edilir. Eğer uygun yeşillik bu zaman içerisinde bulunamıyorsa kuşlarınıza tohumları filizlendirerek verin.
Mümkünse bulduğunuz taze karahindibanın filizlerini ya da kökünü çıkararak uzunlaması­na doğru yarıya ayırarak olduğu gibi kuşlara verin. Karahindiba doğadaki en iyi kanarya kondisyoneridir.
Nisan
Şimdiden kuşlarınızın her çiftinden biri yumurtalara oturmakla meşgul ya da erken çiftleşmişlerse şu anda yavrularını yediriyor olacaklardır.
Mart ayında uyguladığınız beslenmeyi dişilere devam edin yalnız yuvadaki yavrularını yedirenler yeterli olacak kadar mamaya ihtiyaç duyarlar.
Artarda gelen birkaç üretim sezonunda şanslı ve başarılı iseniz uyguladığınız beslenme metodunuza hiçbir değişiklik yapmayın.
Sıcak havaların yaklaşması ile bütün mama ve yeşillikler daha çabuk bayatlamaya yüz tutar, bu yüzden yenmeyen mamalar kafesten çıkarılmalıdır. Eğer böcek ilacı spreylenmemiş farekulağı bulabilirseniz, bunu yavrularını yediren dişiye verin. Çünkü bu doğanın en iyi yiyeceğidir.

Mayıs
Nisanda olduğu gibi aynı uygulamalara devam edin. Şimdiden bazı yavrular kendi kendine mama yiyip besleniyorlardır. Yeteri kadar büyüyen yavrular bakım kafesine alınır. Bakım kafesinin içi her gün temizlenip, bayat yemler atılır.
Yavru kanaryalar 5 haftalık olunca, daha önceleri bahsedildiği gibi şov kafeslerine gir­meye alıştırılırlar. Yuvada 14 günlük yavruları olan eşlere kafesin öbür tarafında olacak şekilde yeni bir yuvalık takılır, biraz yuva malzemesi ve pamuk da dâhil edilir. Bu hazırlık yavrudaki tüylerin anne ve baba tarafından yolunmasının önüne geçer.

Haziran
Şimdi ilk çıkan yavrular yeterli egzersizlerini yapabilmeleri için salmalara konulmalıdır. Yalnız çok fazla yavruyu bir araya koymamalıyız, sebebi ise birbirlerinin tüylerini yolmaya başla­malarıdır. Tatlı bir elmayı ikiye veya dörde bölüp kafesin veya salmaların ön tarafına sıkıca asarsanız, bu yavrular tarafından kolayca hazmedilmekle kalmaz, sindirim sistemlerine de yardım eder.
Sadece sabahları suyu sığ olacak şekilde banyo verilmelidir. Bütün yavrular salmaya konulduktan sonra, renkli kanarya üretmek isteyen üreticiler için şimdi renkli mamaya başlamanın tam zamanıdır. Yavru ve büyük kuşları beslemek mayısta olduğu gibi devam eder.

Temmuz
Temmuz normalde eşleşme sezonunun son ayıdır. Çünkü ağustosun sonuna doğru bütün kuşlar tüy dökümüne girecektir.
Genç yavrular gibi üretim devresini bitiren damızlık dişilerde salmaya atılır. Yoğun bir eşleşme sezonu geçirdiklerinden kuvvetlerini tekrar kazanabilmeleri için haftada iki defa olmak üzere mama vermeye devam edilir. Suyu sığ olarak her sabah banyo verilir. Tüy dökümünün bitimine kadar iyi yıkanmış yeşillikleri vermeye devam etmeliyiz,

Ağustos
Kanaryaların tüy dökümlerine en fazla dikkat edilecek ay bu aydır. Kuşlar tüy dökümüne devam ederken tohum mama ve yeşillik gibi yiyecekleri daha çok vermeliyiz. Kafes ve tüneklerin temiz olmasına dikkat edilmelidir. Kuşların almakta oldukları proteini arttırmak için kış aylarında olduğu gibi, mutfaktan artan pişirilmiş et ve parçalanmış tavuk kemiklerini kanaryalarımıza vere­biliriz, bu konuda İngiliz ve Avustralyalı kanaryacılar kuşlarına bu tür beslenme uygulamaktadır­lar. Bayatlamış yiyecekleri kafeste bırakmamaya özen gösterin. Haftada iki kez olmak üzere azıcık keten tohumu verilebilir, bu tüylerin hoş bir parlaklıkta olmasına yardım eder. Dişilere şov sezonu bitimine kadar kömür vermeyi durdurmalısınız.

Eylül
Bu ayda ilk doğan kuşlar tüy değişimlerim tamamlarlar, sizde bu durumdaki kuşların potan­siyellerine değer biçmeye başlayabilirsiniz. Temiz ve taze havayı seven kanaryalar hava akımına bırakılınca sağlıklı ve sıhhatli olmazlar.
Çok az keten tohumu ve bolca çoban contası, siil otu (sinir otu) ile beslenmeye devam ede­riz. Bunlar kuşların tüylerine doğal renk vermekle kalmaz üstelik kuşlarımızın tüy dökümlerinde yaşadıkları gerginliği geçiştirmeye yardım ederler. olmazlar.
Çok az keten tohumu ve bolca çoban contası, siil otu (sinir otu) ile beslenmeye devam ede­riz. Bunlar kuşların tüylerine doğal renk vermekle kalmaz üstelik kuşlarımızın tüy dökümlerinde yaşadıkları gerginliği geçiştirmeye yardım ederler.

Ekim
En azından kuşlarınızın yarısı şimdiden tüy dökmeyi tamamlamıştır, diğerleri de devam ediyordur. Kuşlarınızdan biri tüy dökümünden çıkmıyor veya uzatıyor durumda ise, kuşa dem­letilmiş safran verilir. Bu uygulama şöyle olur, kurutulmuş safran çiçeğinden azıcık alıp yarıya kadar su dolu demlikte kaynayan suya koyun, bu böyle 4–5 gün tekrarlanmalıdır. Böyle durumda olan kuşların 10 da 9 unun durumlarının düzeldiği görülmüştür. Banyo yapmalarını sabahleyin olmak üzere 2 defaya düşürün.
Karışık kuşyemine azıcık keten tohumu katarak, onları yemlemeye devam edebilirsiniz. Yarım bezelye büyüklüğünde biraz demir sülfatı gelecek ay haftada bir kez olmak üzere suluklarına konup verilebilir. Bu kuşlar için iyi bir ilaçtır, yalnız sadece ayın sonuna kadar verilir.

Kasım
Kasım ayında sıhhati yerinde olan kuşlar tüy dökümlerini bitirmiş olacaktır. Bu arada şovlara katılan kuşlar hariç diğer kuşlara verdiğimiz mama durdurulur. Şimdi kafeslerin içine her 6 kuşa bir çay kaşığı dolusu düşecek şekilde Nijer koymanın tam zamanıdır. Bunu öncelikle dişiler için yaparız erkekler için gerekmez. Bu zaman içerisinde birbirlerinin tüylerini çekmemeleri için şov kuşlarını ayrı ayrı kafeslere koymak gerekir. Biraz tatlı elma ya da haşlanmış havucu vermeye devam edin. Haftada bir olmak üzere sabahları banyoda verilir.

Aralık
Aşağı yukarı bu zamanlarda şov sezonu bitmek üzeredir, fazla olan kuşlarda satılmış olur. Kuşlar bu ayı rahat ve sakin olarak geçirirken, düz Haspura 4 de 1 oranında Şalgam tohumu katarak beslemeye devam edilir. Haftada 3 veya 4 gün biraz yeşillik verileceğini de belirtmeliyim. Dişilere pişmiş her türlü et kemiklerini vermeye devam edin. Haftada bir azıcık demir sülfatını da su kapları­na koymak yardımcı olacaktır. Yine haftada bir banyo vermenizi öneriyorum, Haspura 4 de 1 oranında Şalgam tohumu katarak beslemeye devam edilir. Haftada 3 veya 4 gün biraz yeşillik verileceğini de belirtmeliyim. Dişilere pişmiş her türlü et kemiklerini vermeye devam edin. Haftada bir azıcık demir sülfatını da su kapları­na koymak yardımcı olacaktır. Yine haftada bir banyo vermenizi öneriyorum

Yorum Bölümü

Widgetised alanı

Bu alana bir şeyler eklmek için Görnüm > Bileşenler kısmından bottom 1 sütununa bir şeyler koyunuz.

Widgetised alanı

Bu alana bir şeyler eklmek için Görnüm > Bileşenler kısmından bottom 2 sütununa bir şeyler koyunuz.

Widgetised alanı

Bu alana bir şeyler eklmek için Görnüm > Bileşenler kısmından bottom 3 sütununa bir şeyler koyunuz.

Widgetised alanı

Bu alana bir şeyler eklmek için Görnüm > Bileşenler kısmından bottom 4 sütununa bir şeyler koyunuz.