Kanaryalarda Tüy Şekilleri…

  1. Ultra İnce Tüy :En uç  noktaki tüy kalitesidir.Tüy hem dar hem kısadır fakat renk pigmenti çok koyu ve göz alıcıdır.Bu tüy şekli sadece Giboso ve Gibber gibi ırk kuşlarında iyi tüy olarak algılanır.Fakat sürekli ince tüy X kalın tüy şeklinde eşleme yapılan Yorkshire,Border,Fife ve Norwich ırkı kuşlarda damızlık çok önemlidir. Bu tüy şeklinde göz kenarlarında tüy eksikliği derinin görünmesi veya baldırlarının tamamının görünmesi karekteristlik özelliktir.Tüy çık kısa olduğu için kuşun boyuda kısa görünür.Bazen kuşun gibber ve giboso da olduğu gibi kemiği bile kısmen görünür.
  2. Süper İnce Tüy : İnce tüy şeklinin en kaliteli olan formudur.Kuşun tüyü ultra tüye göre biraz geniş biraz uzun fakat gene çok renkli ve parlaktır.Bu tüy şeklinde kuşların göz çevresinde derilerinin görünmesi olmadığı gibi kuşun şekli ve modeli  çok güzel ve belirgindir. Ekstra olarak tüyün uzunluğundan dolayı kuşun çok küçük olma sorunu bu tüy kalitesinde görünmez.
  3. İnce Tüy  : Bu tüy şekli ince tüyün en geniş ve en uzun formudur.Butüy şeklinin en büyük problemi tüydeki renk pigmentlerinin azalması ve tüyün çok renkli ve parlak görünmemesidir.Bu Yorkshire , Border , Fife gibi rengin önemli olduğu kuşlarda dezavantaj olsada,Norwich,Gloster gibi vücud şeklinin önemli olduğu ırklarda avantajdır. 
  4. Ara Tüy (AB)  : Bu tüy şeklinin hem ince hem kalın tüy şeklide görülebilir.Ayrımını yapmak tecrübe ve bilgi ister.Fakat en kolay şeklide İncetüy AB kuşlarda kuşların sırtında görülen harelerdir. Bu hareler Yorkshire ,Border,Fife gibi ırklarda daha çok görülür. AB incetüy kuşların renkleri istenildiği kadar renkli ve parlak değildir. Buda renk puanı olan özellikle Border,Yorkshire , ve fife fancy ırklarında dezavantajdır.Aynı zamanda gene bu ırklar da baldırlar istenildiği gibi görünmez buda kuşun görünümünü olumsuz olarak etkiler.AB ince tüy vücut şekli ve tipi yüksek puan olan kuşlarda Norwich ve Glosterlerde avantajdır. Zira ince tüyün en uzun hali bu tüy şeklinde görülmektedir.Gloster ve Norwich lerde ayakların mümkün olduğu kadar az görünmesini istediğimiz için ince tüy şekli tamamen avantaja dönüşmektedir. Ara tüyün kalın tüy formu bu tüy şeklinde tüy kalın tüy gibi görünmektedir.Fakat kalın tüyün en kısa ve en dar hali olduğu için yarışmalarda bazı ırklar için dezavantaj olmaktadır. Zira kalın tüyün vücüt şekli ve modeli azametli ve göşterişli istenmektedir.Bu sebeplerden dolayı kalın tüy show kuşu olarak yarışmalarda pek şansı olmaz fakat damızlık için önemli kuşlardır.Zira bu tüy şeklinde kalın tüyün en güzel ve belirgin renkleri görülmektedir.Fakat renk surat , gögüs ve kanat uçlarında biraz daha koyu olacağı için istenen homojen renklenme sağlanamaz.Özellikle Gloster ve fife fancy damızlıkları ve yarışma kuşları için istenen ve aranan tüy şeklidir. 
  5. Kalın Tüy : Klasik kalın tüy tanımındaki tüy şeklidir. Yarışmalarda özellikle büyüklük sınırı olmayan kuşlarda dezavantajdır.Zira kalın tüyün kısa ve dar bir formu olduğu için kuşun istenilen kadar uzun olmasını sağlayamaz. Fakat tip , form, vücüt ve kısalığın ön plana çıktığı ırklarda önemli avantaj sağlar.Tüm kuş ırklarında en çok görülen tüy şeklidir. 
  6. Süper Kalın Tüy : Tüm ırklarda en avantajlı kalın tüy şeklidir. Gloster ırkında tepe tepe büyüklüğünü kafa iriliğini aynı zamanda vücut genişliği ve şeklini en belirgin şekilde gösteren bu tüy şekli aynı zamanda tüy renginin de tamamen kaybolmamasını  sağladığı için kuşun bir basamak daha öne çıkmasını sağlar.Gloster için ebn büyük dezavantajı kuşun biraz uzun görülmesine sebep olmasıdır.Boy kısıtlaması olmayan ırklarda kuşu gösterişli ve azametli gösterdiği için çok büyük avantaj sağlar. Fakat elde edilmesi en zor olan tüy şeklidir.Bu tüy şeklini yakalayabilmek için çok dikketli eşleme yapılması gerekmektedir. 
  7. Ultra Kalın Tüy : Kalın tüyün en uzun ve geniş halidir. Tüm ırklarda damızlık için çok önemli olan bu tüy şeklinin yarışma kuşlarında dezavantaj yarattığını unutmak gerekir.Özellikle boy sıralaması olan ırklarda kuşların istenen boydan uzun olmasının en önemli sebebidir. Aynı zamanda kuşun şekil bütünlüğünü bozacak tüy problemlerinin görünmesinin kaynağıdır. Kuşun altında ve yan talaz bölgelerinde istenmeyen uzunlukta tüyler görünmesi.Kuyruğun normalden uzun ve açık olması sırttan sarkan tüyler , yanaklarda uzun ve dönük tüyler gibi bir çok tüy problemine sebep olmaktadır.Yorkshire , Border gibi pozisyon kuşlarında yukarıda anlatılan tüy problemlerinin yanı sıra baldırların görülmemesi renk kalitesinin çok düşmesi boyun ve göz çevresinde çizgilerin ortaya gibi bir çok istenmeyenleri göstermektedir.Bunlara birde ur çıkarma riskini eklemek gerekir.Bu kadar handikabının yanında uzunluk sınırı olmayan Yorkshire,Crest;Parisien,Lankshire,AGİ dallarını üreten üreticiler için en önemli tüy şeklidir ve elde edilmesi uzun yıllar almaktadır. 

 

 

Yazan : Sn.Oguz Özkaya

Fedarasyon 2.Başkanı ve Hakem Komitesi Başkanı.

Yorum Bölümü

Widgetised alanı

Bu alana bir şeyler eklmek için Görnüm > Bileşenler kısmından bottom 1 sütununa bir şeyler koyunuz.

Widgetised alanı

Bu alana bir şeyler eklmek için Görnüm > Bileşenler kısmından bottom 2 sütununa bir şeyler koyunuz.

Widgetised alanı

Bu alana bir şeyler eklmek için Görnüm > Bileşenler kısmından bottom 3 sütununa bir şeyler koyunuz.

Widgetised alanı

Bu alana bir şeyler eklmek için Görnüm > Bileşenler kısmından bottom 4 sütununa bir şeyler koyunuz.