ORTAM HAZIRLIĞI VE EŞLEŞTİRME

Üreticiler, öncelikle yeni sezona ne zaman başlayacağımıza karar vermelidir. Üretim sezonu genelde Mart ayı ortaları ile Nisan ayı başında, bulunulan bölgenin ısı durumuna göre ayarlanır. Güneş ışığını alamayan veya yeterli derecede alamayan üretim hanelerde zaman ayarlı ışık sistemi kullanılmalıdır.  Kuşların ese atılmasında acele edilmesi sezon verimini düşürür. Kafesler kalorifer peteklerinin yanına konmamalıdır. Hava akımı olan yerler kuşlar için her zaman zararlıdır. Bu arada yumurta yapımında çok önemi olan kalsiyum ihtiyacını karşılamalı, kafeslerden mürekkep balığı kemiğini eksik etmemeliyiz. Ayrıca yumurta kabuklarını ezerek mamalarına, yemlerine veya kumlarına karıştırabiliriz. Bu konu ihmale gelmeyecek kadar önemlidir. 

   Ocak ayı ile beraber sezon hazırlıkları yavaş yavaş başlar. Havalar ısınmaya başlamış, gündüzler uzamaya ve ışık miktarı artmaya başlamıştır. Bu dönemde kanaryalarda bir hareketlenme gözlenir. İlk aylarda özellikle doğu ve iç bölgelerde çok soğuk olacağından havaların ısınması biraz daha geç olacağından diğer ılıman bölgelere göre eşlemeye bir iki hafta geç başlamakta fayda vardır. Yazın yaşamamız muhtemel olan bit ve parazitlere karşı önlem alınmaya başlanmalı kafesler, malzemeler ve kuşların bu tür haşerata karşı ilaçlamasına başlanmalıdır.

   Eşleştirme: Eşleştirmeye bir erkek kanaryaya bir dişi olabileceği gibi, iki dişide bir erkekle eşleştirilebilir. Eşe hazırlamaya başlamadan önce yumurtalara zarar vermelerini önlemek için kanaryaların tırnaklarının kesilmelidir. Tepeli olanlar için kâküllerindeki fazlalıklar ve karın altında fazla tüyler kesilmelidir. Fİ ÜZERİNDEKİ TÜYLER KESİNLİKLE KESİLMEMELİDİR. Erkek kanaryalar ve dişiler aynı kafese alınmadan önce, farklı kafeslerde yan yana getirilmeli birbirlerini görmeleri önlenmelidir. Ortası bölmeli çifthaneler bu yol için en ideal olanıdır.

     Kanaryalara bu arada nijer gibi kızıştırıcı yemler kanaryaların hazırlanmasına yardımcı olacaktır. Ses sinyalleri ile birbirleri ile anlaşan kuşlardan kızışan erkek ötmeye başlar, dişi ise bu ötüşlere kayıtsız kalmaz. Kuşların arasındaki bölme çıkarılarak birbirlerini görecekleri tel konulur veya ayrı kafesler birbirlerini görecek şekilde yan yana getirilir. Birbirlerini görerek uyum sağlamalarına yardımcı olunur. Erkek kanaryanın ötüşleri daha hareketli olmaya başlar, dişi kuş kısa ötüşlerle karşılık verir, ağzına alacağı ip, kâğıt gibi malzemeleri gagalarında gezdirirler. Erkekler eşe atılmaya hazır oldukları zaman altlarının kızarık ve L veya kanca gibi olduğu gözlenir. Dişilerin altları ise daha yuvarlak ve düzdür. Eşleri birleştirmede artık sorun yoktur, eşler kafeslerde yan yana getirilebilir.

 

  Yuvalıklar: Kanaryalar bir araya konduktan sonra yuva ilaçlanarak kafese konur. Erkek ve dişi merakla yuvayı incelerler, daha sonra erkek yuvaya girip oturur, dişiyi yuvaya davet eder. Dişide yuvayı yapmak için malzeme arar. Piyasada çok çeşitli yuvalar vardır. Yuvaların içlerinde keçe kullanmak yumuşak bir zemin yaratmada ve yavruları sıcak tutmada faydalıdır. Yuva malzemesi olarak kıl, keten ip gibi malzemeler kullanılabilir, fakat ince malzemelerin yavruların ayağına dolanarak sakat kalmalarına neden olabilirler. 

  Bazen kanarya dişisi, özellikle ilk defa çiftleşen nadirdeyuvayı öremez. Bu durumda başka bir kanaryanın ördüğü yuvayı koyabiliriz veya yuva yapımında kullanacağı yardımcı malzemeyi yuvaya kendimiz çağ bardağının dibi yardımı ile yerleştirerek sıkıştırabiliriz

Yorum Bölümü

Widgetised alanı

Bu alana bir şeyler eklmek için Görnüm > Bileşenler kısmından bottom 1 sütununa bir şeyler koyunuz.

Widgetised alanı

Bu alana bir şeyler eklmek için Görnüm > Bileşenler kısmından bottom 2 sütununa bir şeyler koyunuz.

Widgetised alanı

Bu alana bir şeyler eklmek için Görnüm > Bileşenler kısmından bottom 3 sütununa bir şeyler koyunuz.

Widgetised alanı

Bu alana bir şeyler eklmek için Görnüm > Bileşenler kısmından bottom 4 sütununa bir şeyler koyunuz.